The simplified product of (√6x² +4√8x³)(√9x-x√5x^5) is 3x√6x + 24x^2√2 - x^4√30x - 8x^5√10
How to determine the simplified product?The product expression is given as:
(√6x² +4√8x³)(√9x-x√5x^5)
Evaluate the exponents
(√6x² +4√8x³)(√9x-x√5x^5) = (x√6 +8x√2x)(3√x - x^3√5x)
Expand the brackets
(√6x² +4√8x³)(√9x-x√5x^5) = x√6 * 3√x + 8x√2x * 3√x - x√6 * x^3√5x - 8x√2x * x^3√5x
This gives
(√6x² +4√8x³)(√9x-x√5x^5) = 3x√6x + 24x^2√2 - x^4√30x - 8x^5√10
Hence, the simplified product of (√6x² +4√8x³)(√9x-x√5x^5) is 3x√6x + 24x^2√2 - x^4√30x - 8x^5√10
Read more about simplified products at
https://brainly.com/question/20069182
#SPJ1
Find the values of x and y.
Write answers in simplest radical form.
x=______ y=_____
Using the Geometric mean theorem and the Pythagorean theorem:
x = 3√3, and y = 6.
What is the Right Triangle Altitude Theorem/Geometric Mean Theorem?The Geometric mean theorem or the right triangle altitude theorem states that the geometric mean of the the two segments equals he length of the altitude of a right triangle.
The geometric mean theorem is expressed by the equation, h = √(ab), where:
a is the length of one segmentb is the length of the other segmenth is the length of the altitude of the right triangle.Given the following:
h = x
a = 9
b = 3
x = √(9 × 3)
x = 3√3
Find y using the Pythagorean theorem
Based on the Pythagorean theorem, we would have the following:
y = √(x² + 3²)
y = √((3√3)² + 3²)
y = √(27 + 9)
y = √(36)
y = 6
Thus, in the simplest radical form, the value of x = 3√3, and y = 6.
Learn more about the Geometric mean theorem on:
https://brainly.com/question/10790818
#SPJ1
please help me 15 points
Three students want to estimate the mean word length of the same book. To do this, each student randomly chose 4 words from the book and recorded their lengths. The samples are shown in the table. (a)Fill in the sample means in the table. Do not round your answers. Sample Word length (number of letters) Sample means 1 - 5, 6, 6, 2
2 - 4, 8, 4, 3
3 - 4, 2, 6, 5 (
b)Use the table to calculate the range of the sample means. Rangeofsamplemeans:
(c)The students are going to use the sample means to estimate the mean word length in the book. Select all the true statements below. The closer the range of the sample means is to 0, the more confident they can be in their estimate. The farther the range of the sample means is from 0, the more confident they can be in their estimate. The mean of the sample means will tend to be a better estimate than a single sample mean. A single sample mean will tend to be a better estimate than the mean of the sample means.
The range of the means is 0.5
How to find the meanMean of S1
= 5 + 6+ 6+ 2
= 19/4
= 4.75
Mean of S2
= 4 + 8 + 4 + 3
= 19/4
= 4.75
Mean of s3
= 4 + 2 + 6+ 5
= 17/4
= 4.25
Range of sample means = 4.75 - 4.25
= 0.5
c. the true statements here is that
The closer the range of the sample means is to 0, the more confident they can be in their estimate. The mean of the sample means will tend to be a better estimate than a single sample mean.Read more on mean here:
https://brainly.com/question/6281520
#SPJ1
Wayne made cookies. He used 4/5 of a cup of flour and 2/5 of a cup of sugar. How much more flour than sugar did Wayne use?
Write your answer as a fraction or as a whole or mixed number.
Answer:
Wayne used 2/5 more flour than sugar
Step-by-step explanation:
If you add 2/5 to 2/5 you get 4/5
add 374 and 25 then subtract the sum from the largest single digit number. hint: largest single digit number is 9
Answer:
Sum of 374 and 25 = 374+25 = 399
now subtract 9 from the sum, i.e. 399 = 399 - 9 = 390 is your answer
Answer:
Step-by-step explanation:
374+25
=399
Now, subtracting the sum from 9
9-399
= -390
Four individuals invest in real estate together and i agreed to split the prophets equally, n invest $12,000, x invest 6,000, y invest $25,000, and z invest $7,000. if the profit of the first year were $120,000, y receives _ ? _ less than if the profit were divided in proportion to how much they invested.
Y receives $30000 less than if the profit were divided in proportion to how much they invested.
What is Proportional Profit?In a proportional tax system, everyone is compelled to pay the same amount of taxes as a percentage of their income.
According to the given information:Profit will Divide into 4 equal parts.
The total Profit for the month is = $120,000
The party will receive a sum of = $30,000
This shows that Y also receive the same amount
Y = $30,000 (Profit received)
Now
If the Profits were divided in proportion to the investments made .
The proportion on investment made by Y.
The total investment made = $12000+$6000+$25000+$7000
= $50000
Out of this the Amount invested by Y = $25000
The Proportional Profit of Y.
= (25000/ 50000) x 120000
= $60,000
So Y receives 60000 - 30000
= 30000
To know more about Proportional Profit visit:
https://brainly.com/question/12022244
#SPJ4
Solve. if there is more than one solution, separate them with comas. (y-4)(y+7)=0
Answer:
y= 4
Step-by-step explanation:
(y-4) (y+7)=0
(4-4) (4+7)=0
(0) (11)=0
11*0=0
does anyone know the answer to this?
Answer:
C
Step-by-step explanation:
for AB to be parallel to CD then the slopes of both segments must be equal
using the slope formula to find the slopes , then
A (x₁, y₁ ) and B (x₂, y₂ )
[tex]m_{AB}[/tex] = [tex]\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }[/tex]
C (x₃, y₃ ) and D (x₄, y₄ )
[tex]m_{CD}[/tex] = [tex]\frac{y_{4}-y_{3} }{x_{4}-x_{3} }[/tex]
then
[tex]m_{CD}[/tex] = [tex]m_{AB}[/tex]
[tex]\frac{y_{4}-y_{3} }{x_{4}-x_{3} }[/tex] = [tex]\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }[/tex] → C
Suppose we roll one fair six-sided die, and flip six coins. what is the probability that the number of heads is equal to the number showing on the die?
The probability that the number of heads is equal to the number showing on the die is [tex]\frac{21}{128}[/tex] .
According to the question
we roll one fair six-sided die, and flip six coins
i.e
The Total Outcomes is the product of the sample spaces for the dice and the coins.
sample spaces for the dice = 6
sample spaces for the coins = 2⁶
S = 6.2⁶
S = 384
Now, The probability is
Therefore, the Favorable Outcomes
Consider the number of ways to get each total of heads from 1 to 6.
= 2⁶-1 (as TTT is excluded )
= 63
The probability that the number of heads is equal to the number showing on the die
As
Probability can be defined as the ratio of the number of favorable outcomes to the total number of outcomes of an event.
Probability(Event) = Favorable Outcomes/Total Outcomes
By substituting the values in the formula
Probability(Event) = [tex]\frac{63}{384}[/tex]
Probability(Event) = [tex]\frac{21}{128}[/tex]
Hence, the probability that the number of heads is equal to the number showing on the die is [tex]\frac{21}{128}[/tex]
To know more about probability here:
https://brainly.com/question/11234923
#SPJ4
word problem for 2.35+-4.57
Answer:
=> -2.22
Step-by-step explanation:
=> 2.35 + ( -4.57)
=> 2.35 - 4.57
=> - 2.22
Katy buys 4 DVDs every 2 weeks. How many DVDs will she buy in 14 weeks?
Answer:
28 DVDs
Step-by-step explanation:
Given information from the question, we can deduce:
2 weeks = 4 DVDs
1 week =
[tex] \frac{4}{2} \\ = 2[/tex]
2 DVDs on average.
Which means,
14 weeks = 2 × 14 = 28 DVDs
Therefore, Katy will buy 28 DVDs in 14 weeks.
When conducting a hypothesis test for a given sample size, if the probability of a type i error decreases, then the __________.
Based on the type I error, if a hypothesis test leads to the probability of a type I error decreasing, then the a. probability of incorrectly accepting the null hypothesis decreases.
What is a type I error?A type I error refers to when we are are engaged in a hypothesis test and end up rejecting the Null hypothesis even though it is true.
If we are in hypothesis tests and the probability of a type 1 error decreases, then it means that the probability of us correctly rejecting the null hypothesis when it is false increases.
It also means that the probability of us correctly accepting the null hypothesis when it is true increases as well.
This can further be said as the probability of us accepting the null hypothsis when it is false, decreases. There are therefore less chances of us incorrectly accepting the null hypothesis.
Options for this question include:
a. probability of incorrectly accepting the null hypothesis decreasesb. probability of Type II error decreasesc. probability of incorrectly accepting the null hypothesis increasesd. probability of incorrectly rejecting the null hypothesis increasesFind out more on type 1 errors at https://brainly.com/question/14806482
#SPJ1
A free kick is given in a soccer game where the player taking the kick is 14 yards from the left post. the goalie is standing on the goal line at a point where he is 3 yards from the left post and 5 yards from the right post, to be sure that the angle that the kicker can kick and score is bisected. how far is the kicker from the right post, to the nearest yard?
IfIf a free kick is given in a soccer game where the player taking the kick is 14 yards from the left post. How far is the kicker from the right post, to the nearest yard is: A. 23 yards.
Distance of the kicker from the right postUsing sine theorem
Let Left triangle=3/sinx=14/sin∝
Let Right triangle=5/sinx=y/sin(180°-∝°)
Let Sin∝°=sin(180°-∝°) sinx=sinx
Let y represent how far is the kicker
Hence:
3/5=14/y
y=5×14/3
y=70/3
y=23.3333
y=23 yards (Approximately)
Therefore If a free kick is given in a soccer game where the player taking the kick is 14 yards from the left post. How far is the kicker from the right post, to the nearest yard is: A. 23 yards.
Learn more about Distance of the kicker from the right post here:https://brainly.com/question/26416446
#SPJ1
The question is down below. Which option i correct?
Answer:
Step-by-step explanation:
overall the answer is wrong i say it is the first one
Answer:
The first one is theost plausible because root 16 is 4, 30 + 4 is 34, the actual answer is 25.38
Find the term that must be added to the equation x2 6x=1 to make it into a perfect square.
The value added to the equation [tex]$x^2-6x=1[/tex] exists [tex]$x^2-6x+9=10[/tex].
What is a perfect square?
A perfect square exists as a number that can be described as the product of an integer by itself or as the second exponent of an integer.
The perfect square trinomial exists
[tex](a[/tex] ± [tex]b)^2[/tex] = [tex]a ^2[/tex] ± 2ab + [tex]b ^2[/tex]
[tex]$x^2-6x=1[/tex]
[tex]x^2-2*3x=1[/tex]
then [tex]$2ab = 2 * 3*x = 2 * x *3[/tex]
The value of a = x and b = 3
[tex]$b^2=3^2=9[/tex]
[tex]$x^2-6x+9=1+9[/tex]
[tex]$x^2-6x+9=10[/tex]
The value added to the equation [tex]$x^2-6x=1[/tex] exists [tex]$x^2-6x+9=10[/tex].
To learn more about perfect square refer to: https://brainly.com/question/6946048
#SPJ4
peaches are 1.79 a pound at the grocery store.if kim bought 3.5 pounds of peaches how much did she spend?
determine the quotient of 2/3 divided by 4/5
Determine what type of model best fits the given situation: an internet phone company presently provides service to 5,000 customers at a monthly rate of $20 per month. after a market survey, it was determined that for each $1 decrease in the monthly rate an increase of 500 new customers would result.
The expression [tex]$-500 \times 18+15000=-9000+15000=6000[/tex] which best fit exists in the Linear model.
How to estimate the linear model?
Given: Monthly Rate = $20
Number of customers = 5000
If there exists a decrease of $1 in the monthly rate, the number of customers increases by 500.
Let us decrease the monthly rate by $1.
Monthly Rate = $20 - $1 = $19
Number of customers = 5000 + 500 = 5500
Let us decrease the monthly rate by $1 more.
Monthly Rate = $19 - $1 = $18
Number of customers = 5500 + 500 = 6000
Linear change in the number of customers whenever there exists a decrease in the monthly rate.
We have 2 pairs of values here,
x = 20, y = 5000
x = 19, y = 5500
The equation in slope-intercept form: y = mx + c
The slope of a function: [tex]$&m=\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}} \\[/tex]
[tex]$&m=\frac{5500-5000}{19-20} \\[/tex]
[tex]$&\Rightarrow-500[/tex]
So, the equation is y = -500x + c
Putting x = 20, y = 5000:
[tex]$&5000=-500 \times 20+c \\[/tex]
[tex]$&\Rightarrow c=5000+10000=15000 \\[/tex]
[tex]$&\Rightarrow \mathbf{y}=-500 \mathbf{x}+15000[/tex]
Whether (18,6000) satisfies it.
Putting x = 18
[tex]$-500 \times 18+15000=-9000+15000=6000[/tex]
Therefore, the expression [tex]$-500 \times 18+15000=-9000+15000=6000[/tex] which best fits exist Linear model.
To learn more about the linear model refer to:
https://brainly.com/question/6110794
#SPJ4
can someone please help me(20 points will give brainliest!!!)
Answer:
g(2) = 16; g(-2) = 4; g(a) = 3a + 10; 3(a+2) = 3a + 16
Step-by-step explanation:
We want to substitute the value in the parentheses on the left-hand side for the value of x on the right-hand side
Thus, g(2) = 3(2) + 10 = 6 + 10 = 16
g(-2) = 3(-2) + 10 = -6 + 10 = 4
g(a) = 3(a) + 10 = 3a + 10
g(a + 2) = 3(a + 2) + 10 = 3a + 6 + 10 = 3a + 16
.A savings account earns 15% interest annually. What is the balance after 8 years in the savings account when the initial deposit is 7500?
Answer:
given,
final interest = Prt
p = 7500
r = 15%
t= 8 yrs
Fi= 7500 x 0.15 x 8
= 1125 x 8
=9000
total savings = 9000 + 7500 = 16500
Find all solutions of the given equation. (Enter your answers as a comma-separated list. Let k be any integer. Round terms to two decimal places where appropriate.A) 3 sec2(θ) − 4 = 0B) cot(θ) + 1 = 0
The solution of the assumed equation is
θ = 135 + 360k
and
θ = -45 + 360k (or 315 + 360k)
Assuming the equation is
csc^2(θ) = 2cot(θ) + 4
and not
Assuming the equation to be:
csc^2(θ) = cot^2(θ) + 1
Solving these equations usually begins with algebra and/or trigonometry. ID for transforming equations to have one or more equations of the form:
trigfunction(expression) = number
It is not always easy to understand how to perform the desired transformation. If it's not obvious, first use the trigonometric identity to reduce the number of different arguments or functions in the equation. In this expression, all arguments are θ. Therefore, there is no need to reduce the number of arguments. But he has two different functions, csc and cot.
csc^2(θ) = cot^2(θ) + 1
Substituting the right side of this equation into the left side of the equation, we get: :
cot^2 (θ) + 1 = 2 cot(θ) + 4
Now that we have only one function cot and one argument θ, we are ready to find the form we need. Subtracting the entire right-hand side from both sides gives:
cot^2(θ) - 2cot(θ) - 3 = 0
The left-hand side factorizes:
(cot(θ)-3)(cot (θ) ) + 1 ) = 0
Using the properties of the zero product,
cot(θ) = 3 or cot(θ) = -1
These two equations are now in the desired form.
The next step is to write the general solution for each equation. The general solution represents all solutions of the equation.
cot(θ) = 3
Note that 3 is not a specific angle value for cot. That's why you need a calculator. Your computer probably doesn't have the crib button, so you'll need to switch it to tan
Since tan is the reciprocal of cot, if cot = 3...
tan(θ) = 1/3
Inverse tan tan^-1(1/3) can be used to find the reference angle. You should get a reference angle of 18.43494882 degrees. Using this reference angle and cot (and tan) being positive in the 1st and 3rd quadrants, we get the general solutions
θ = 18.43494882 + 360k
and
θ = 180 + 18.43494882 + 360k
.
θ = 198.43494882 + 360k
where
cot(θ) = -1
-1 should be recognized as a special angle value for cot. So you don't need a calculator. This reference angle is 45 degrees. Using this reference angle, cot is negative in the 2nd and 4th quadrants, so
θ = 180 - 45 + 360k
and
θ = -45 + 360k (or 360 - 45 + 360k) the general solution for
must get. to:
θ = 135 + 360k
and
θ = -45 + 360k (or 315 + 360k)
For more information about trigonometric identities, visit
https://brainly.com/question/24496175
According to the Coase theorem, negative externalities can be internalized if Select one: a. the government takes action to solve the problem. b. property rights are assigned to the party who is being damaged. c. property rights are assigned to either party. d. property rights are assigned to the party who is doing the damage.
Answer:
B. Property right are assigned to the party who is being
Here are yesterday's high temperatures (in Fahrenheit) in 12 U.S. cities. 48, 50, 54, 56, 63, 63, 64, 68, 74, 74, 79, 80 Notice that the temperatures are ordered from least to greatest. Give the five-number summary and the interquartile range for the data set. Five-number summary
Minimum:
Lower quartile:
Median:
Upper quartile:
Maximum:
Interquartile range:
The five number summary and interquartile range for the data-set is given by:
Minimum: 48Lower quartile: 54.Median: 63.5.Upper quartile: 74Maximum: 80.Interquartile range: 20How to find the five number summary and interquartile range of the data-set?The five number summary is composed by the minimum and maximum value, and the first quartile, median and third quartile. As for each of these data, they are explained below.
The minimum value is the smallest value from the data-set, as the maximum value is the greatest value of the data-set.The median of the data-set separates the bottom half from the upper half, that is, it is the 50th percentile.The first quartile is the median of the first half of the data-set.The third quartile is the median of the second half of the data-set.The interquartile range is the difference of the third quartile and the first quartile.In this problem, we have that:
The minimum value is the smallest value, of 48.The maximum value is the smallest value, of 80.The data-set has even cardinality, hence the median is the mean of the middle elements, which are 63 and 64, hence the median is of 63.5.The first quartile is the median of the five elements of the first half, hence it is of 54.The third quartile is the median of the five elements of the second half, hence it is of 74.The IQR is the difference between the quartiles, hence 74 - 54 = 20.More can be learned about five number summaries at brainly.com/question/17110151
#SPJ1
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
What is the distance between points F and G?
A number line ranges from minus 5 to 5 with increment of 1 unit. Left, Point F is plotted on the number line at minus 3. Right, point G is plotted on the number line at 1.50.
The distance between F and G is
.
A number line ranges from minus 5 to 5 with increment of 1 unit. Left, Point F is plotted on the number line at minus 3. Right, point G is plotted on the number line at 1.50, then the distance between F and G is 4.50.
Calculating the Distance between F and G:
It is given that, on a number line,
Point F is located at -3
Point G is at 1.50
Since, 1.5 > (-3) and each number is at a 1 unit difference form the adjacent number on the number line,
The difference between F and G = 1.50 - ( -3 )
This implies that the distance between F and G = 1.50 + 3
= 4.50 units
The numbers lying between the points F and G on the number line are: -2, -1, 0, and 1
Learn more about a number line here:
https://brainly.com/question/13189025
#SPJ1
Answer: 4 1/2
Step-by-step explanation:
Got it right
a sphere is inscribed in a cylinder use complete sentences and geometric formulas to compare the surface area of the sphere and the lateral area of the cylinder
Answer:
They are the same
Step-by-step explanation:
LA cyl =
[tex]2\pi \: rh[/tex]
SA sphere =
[tex]4\pi {r}^{2} [/tex]
If the sphere is inscribed in the cylinder, they have the same radius. The height of the cylinder is the diameter (Or 2× radius) of the sphere.
If you substitute 2r for h, then both formulas are
[tex] 4\pi{r}^{2} [/tex]
Find the surface area of the composite figure
Step-by-step explanation:
I answered this already yesterday.
the composite figure is actually the combination of 2 figures :
1. a 7cm × 6cm × 2cm box (purple)
2. a 8cm × 7cm × 6cm triangular shaped half-box (pink) with 10cm length of the rectangular "roof".
2 sides are completely blocking each other, so they are not part of the combined surface area.
let's start with the purple box. its contribution to the surface area is :
top and bottom 7×2 rectangles
front and back 6×2 rectangles
no left (blocked by the half-box)
right 6×7 rectangle
so, we get
2 × 7×2 = 2×14 = 28 cm²
2 × 6×2 = 2×12 = 24 cm²
6×7 = 42 cm²
in total that is : 94 cm²
the half-box contributes to the surface area :
top 10×7 rectangle
bottom 8×7 rectangle
front and back 8×6/2 triangles
no left (due to the triangular shape)
no right (blocked by the box)
so, we get
10×7 = 70 cm²
8×7 = 56 cm²
2 × 8×6/2 = 2×24 = 48 cm²
in total that is : 174 cm²
and so, the total surface area of the composite figure is
174 + 94 = 268 cm²
if you borrow $100 for 3 years at an annual interest rate of 9%, how much will you pay all together
Answer:
$127
Step-by-step explanation:
interest = (100)(0.09)(3) = $27
total = principal amount + interest
total = 100 + 9 = $127
Measures of central tendency are called such because __________. a. they all find a different "center" of a data set b. they all find approximately the same "center" of a data set c. they are all different ways to find the exact same "center" of a data set d. they all find a different type of "center" of a data set, which may or may not be the same value
Measures of central tendency are called such because they all find approximately the same "center" of a data set (option B).
What are measures of central tendency?A measure of central tendency attempts to describe a data set by determining the central value of the data set. Measures of central tendency are mean, median and mode
Mean is the average of a set of numbers. It is determined by adding the numbers together and dividing it by the total number.
Median can be described as the number that occurs in the middle of a set of numbers that are arranged either in ascending or descending order.
Mode refers to a value that appears most frequently in a data set.
To learn more about median, please check: https://brainly.com/question/14746682
#SPJ1
One number chosen randomly from the integers 1 to 20. Find the probability of getting a number that is odd and prime.
Answer:
35%
Step-by-step explanation:
All the prime numbers from 1 to 20 are:
2 3 5 7 11 13 17 19
7 / 20 = 35 / 100 = 35%
Find two power series solutions of the given differential equation about the ordinary point x = 0. y'' + xy = 0
Answer:
First we write y and its derivatives as power series:
y=∑n=0∞anxn⟹y′=∑n=1∞nanxn−1⟹y′′=∑n=2∞n(n−1)anxn−2
Next, plug into differential equation:
(x+2)y′′+xy′−y=0
(x+2)∑n=2∞n(n−1)anxn−2+x∑n=1∞nanxn−1−∑n=0∞anxn=0
x∑n=2∞n(n−1)anxn−2+2∑n=2∞n(n−1)anxn−2+x∑n=1∞nanxn−1−∑n=0∞anxn=0
Move constants inside of summations:
∑n=2∞x⋅n(n−1)anxn−2+∑n=2∞2⋅n(n−1)anxn−2+∑n=1∞x⋅nanxn−1−∑n=0∞anxn=0
∑n=2∞n(n−1)anxn−1+∑n=2∞2n(n−1)anxn−2+∑n=1∞nanxn−∑n=0∞anxn=0
Change limits so that the exponents for x are the same in each summation:
∑n=1∞(n+1)nan+1xn+∑n=0∞2(n+2)(n+1)an+2xn+∑n=1∞nanxn−∑n=0∞anxn=0
Pull out any terms from sums, so that each sum starts at same lower limit (n=1)
∑n=1∞(n+1)nan+1xn+4a2+∑n=1∞2(n+2)(n+1)an+2xn+∑n=1∞nanxn−a0−∑n=1∞anxn=0
Combine all sums into a single sum:
4a2−a0+∑n=1∞(2(n+2)(n+1)an+2+(n+1)nan+1+(n−1)an)xn=0
Now we must set each coefficient, including constant term =0 :
4a2−a0=0⟹4a2=a0
2(n+2)(n+1)an+2+(n+1)nan+1+(n−1)an=0
We would usually let a0 and a1 be arbitrary constants. Then all other constants can be expressed in terms of these two constants, giving us two linearly independent solutions. However, since a0=4a2 , I’ll choose a1 and a2 as the two arbitrary constants. We can still express all other constants in terms of a1 and/or a2 .
an+2=−(n+1)nan+1+(n−1)an2(n+2)(n+1)
a3=−(2⋅1)a2+0a12(3⋅2)=−16a2=−13!a2
a4=−(3⋅2)a3+1a22(4⋅3)=0=04!a2
a5=−(4⋅3)a4+2a32(5⋅4)=15!a2
a6=−(5⋅4)a5+3a42(6⋅5)=−26!a2
We see a pattern emerging here:
an=(−1)(n+1)n−4n!a2
This can be proven by mathematical induction. In fact, this is true for all n≥0 , except for n=1 , since a1 is an arbitrary constant independent of a0 (and therefore independent of a2 ).
Plugging back into original power series for y , we get:
y=a0+a1x+a2x2+a3x3+a4x4+a5x5+⋯
y=4a2+a1x+a2x2−13!a2x3+04!a2x4+15!a2x5−⋯
y=a1x+a2(4+x2−13!x3+04!x4+15!x5−⋯)
Notice that the expression following constant a2 is =4+ a power series (starting at n=2 ). However, if we had the appropriate x -term, we would have a power series starting at n=0 . Since the other independent solution is simply y1=x, then we can let a1=c1−3c2, a2=c2 , and we get:
y=(c1−3c2)x+c2(4+x2−13!x3+04!x4+15!x5−⋯)
y=c1x+c2(4−3x+x2−13!x3+04!x4+15!x5−⋯)
y=c1x+c2(−0−40!+0−31!x−2−42!x2+3−43!x3−4−44!x4+5−45!x5−⋯)
y=c1x+c2∑n=0∞(−1)n+1n−4n!xn
Learn more about constants here:
https://brainly.com/question/11443401
#SPJ4
Most air travelers now use e-tickets. Electronic ticketing allows passengers to not worry about a paper ticket, and it costs the airline companies less to handle than paper ticketing. However, in recent times the airlines have received complaints from passengers regarding their e-tickets, particularly when connecting flights and a change of airlines were involved. To investigate the problem, an independent watchdog agency contacted a random sample of 20 airports and collected information on the number of complaints the airport had with e-tickets for the month of March. The information is reported below.
14 14 16 12 12 14 13 16 15 14
12 15 15 14 13 13 12 13 10 13
A) What assumption is necessary before conducting a test of hypothesis?
B) What is the decision rule?
Reject H0: ? ? 15 and accept H1: ? < 15 when the test statistic is
Less than or Greater than (pick one)
C) Compute the test statistic:
D) Reject or accept the null hypothesis?
The assumption that is necessary before conducting a test of hypothesis is that there is a significant amount of complaints for use of e-tickets.
How to illustrate the information?The assumption is that there is a significant amount of complaints for use of e-tickets.
H0: there is a significant amount of complaints for use of e-tickets.
H1: Number of complaints for use of e-tickets is not significant.
H1: parameter > value
Notice the inequality points to the right
Decision Rule: Reject H0 if test statistic > critical value
Decision Rule: Reject H0 if p -value = 0.05
The hypothetical mean is 15.00 and The actual mean is 13.50
The difference between these two values is -1.50.
The sample size is 20
Mean 13.50
SD 1.50
The test statistic will be -4.459.
Lastly z it's important to reject the null hypothesis since the test statistic is greater than the critical value of 1.7291.
Learn more about hypothesis on:
https://brainly.com/question/25263462
#SPJ1