What is a population parameter? a population parameter is a numerical descriptive measure of a population. give three examples. (select all that apply. )

Answers

Answer 1

Examples of population parameter are mentioned below .

According to the question

Population parameter :

A population parameter is a numerical descriptive measure of a population or a number that describes something about an entire group or population.  

The examples of population parameter is

1. The average weight of all middle-aged female Americans. The population consists of all middle-aged female Americans, and the parameter is µ.

2. The average length of a butterfly. This is a parameter because it is states something about the entire population of butterflies.

3. The average height of a class X. This is a parameter because it is states something about the entire population of class X.  

Hence, examples of population parameter will depend on the population .

To know more about population parameter here:

https://brainly.com/question/13794992

#SPJ4


Related Questions

add 374 and 25 then subtract the sum from the largest single digit number. hint: largest single digit number is 9​

Answers

Answer:

Sum of 374 and 25 = 374+25 = 399

now subtract 9 from the sum, i.e. 399 = 399 - 9 = 390 is your answer

Answer:

Step-by-step explanation:

374+25

=399

Now, subtracting the sum from 9

9-399

=   -390

An account with an initial balance of $4,000.00 and a 3% interest rate has a balance of $4,121.66 at the end of one year. What is the effective annual yield? A. 97.05% C. 3.00% B. 2.95% D. 3.04%​

Answers

The effective annual yield is 3.04%

What is effective annual yield?

Effective annual yield is the rate of return that considers the frequency of compounding, in other words, the number of times in a year that interest on the balance is compounded.

The easiest way to determine the effective annual yield in this case is to compare the end of the year balance with the initial balance at the start of the year

effective annual yield=(ending balance/initial balance)-1

ending balance=$4,121.66

initial balance=$4000

effective annual yield=($4,121.66/$4000)-1

effective annual yield=3.04%

Another way to determine the effective annual yield is use the below formula which considers that interest rate is 3% compounded monthly, in other words, n, the frequency of compounding is 12

EAR=(1+r/n)^n-1

r=3%

n=12

EAR=(1+3%/12)^12-1

EAR=3.04%

Find out more on effective annual yield on :https://brainly.com/question/3125221

#SPJ1

if you borrow $100 for 3 years at an annual interest rate of 9%, how much will you pay all together​

Answers

Answer:

$127

Step-by-step explanation:

interest = (100)(0.09)(3) = $27

total = principal amount + interest

total = 100 + 9 = $127

Two brothers are saving money to buy tickets to a concert. Their combined savings is $55. One brother had $15 more than the other. How much has each saved?

Answers

Answer:

20 and 35 dollars.

Step-by-step explanation:

x + x + 15 = 55

2x + 15 = 55

2x = 55 - 15

2x = 40

x = 40/2

x = 20

One of the brothers has saved 20 dollars, while the other has 35 dollars.

Here are yesterday's high temperatures (in Fahrenheit) in 12 U.S. cities. 48, 50, 54, 56, 63, 63, 64, 68, 74, 74, 79, 80 Notice that the temperatures are ordered from least to greatest. Give the five-number summary and the interquartile range for the data set. Five-number summary
Minimum:
Lower quartile:
Median:
Upper quartile:
Maximum:
Interquartile range:

Answers

The five number summary and interquartile range for the data-set is given by:

Minimum: 48Lower quartile: 54.Median: 63.5.Upper quartile: 74Maximum: 80.Interquartile range: 20

How to find the five number summary and interquartile range of the data-set?

The five number summary is composed by the minimum and maximum value, and the first quartile, median and third quartile. As for each of these data, they are explained below.

The minimum value is the smallest value from the data-set, as the maximum value is the greatest value of the data-set.The median of the data-set separates the bottom half from the upper half, that is, it is the 50th percentile.The first quartile is the median of the first half of the data-set.The third quartile is the median of the second half of the data-set.The interquartile range is the difference of the third quartile and the first quartile.

In this problem, we have that:

The minimum value is the smallest value, of 48.The maximum value is the smallest value, of 80.The data-set has even cardinality, hence the median is the mean of the middle elements, which are 63 and 64, hence the median is of 63.5.The first quartile is the median of the five elements of the first half, hence it is of 54.The third quartile is the median of the five elements of the second half, hence it is of 74.The IQR is the difference between the quartiles, hence 74 - 54 = 20.

More can be learned about five number summaries at brainly.com/question/17110151

#SPJ1

Find the values of x and y.
Write answers in simplest radical form.
x=______ y=_____

Answers

Using the Geometric mean theorem and the Pythagorean theorem:

x = 3√3, and y = 6.

What is the Right Triangle Altitude Theorem/Geometric Mean Theorem?

The Geometric mean theorem or the right triangle altitude theorem states that the geometric mean of the the two segments equals he length of the altitude of a right triangle.

The geometric mean theorem is expressed by the equation, h = √(ab), where:

a is the length of one segmentb is the length of the other segmenth is the length of the altitude of the right triangle.

Given the following:

h = x

a = 9

b = 3

x = √(9 × 3)

x = 3√3

Find y using the Pythagorean theorem

Based on the Pythagorean theorem, we would have the following:

y = √(x² + 3²)

y = √((3√3)² + 3²)

y = √(27 + 9)

y = √(36)

y = 6

Thus, in the simplest radical form, the value of x = 3√3, and y = 6.

Learn more about the Geometric mean theorem on:

https://brainly.com/question/10790818

#SPJ1

Suppose we roll one fair six-sided die, and flip six coins. what is the probability that the number of heads is equal to the number showing on the die?

Answers

The probability that the number of heads is equal to the number showing on the die is [tex]\frac{21}{128}[/tex] .

According to the question

we roll one fair six-sided die, and flip six coins

i.e

The Total Outcomes is the product of the sample spaces for the dice and the coins.  

sample spaces for the dice = 6

sample spaces for the coins = 2⁶

S = 6.2⁶

S = 384

Now, The  probability is

Therefore, the Favorable Outcomes

Consider the number of ways to get each total of heads from 1 to 6.

= 2⁶-1 (as TTT is excluded )

= 63

The probability that the number of heads is equal to the number showing on the die

As

Probability can be defined as the ratio of the number of favorable outcomes to the total number of outcomes of an event.

Probability(Event) = Favorable Outcomes/Total Outcomes

By substituting the values in the formula

Probability(Event) = [tex]\frac{63}{384}[/tex]

Probability(Event) = [tex]\frac{21}{128}[/tex]

Hence, the probability that the number of heads is equal to the number showing on the die is [tex]\frac{21}{128}[/tex]

To know more about probability here:

https://brainly.com/question/11234923

#SPJ4

Grade 12 Financial Mathematic
n-up Q:
Austin buys a house for R 1 785 000 on the 1st September 2021. The bank gives him an interest rate of
6% p.a. compounded monthly. Mr Austin makes payments of R11 000 at the end of each month.
a) What is the balance on the loan on the 31st December 2036?
b) How long will it take Mr Austin to payoff the loan?

Answers

Answer:

a)0.00

b)13year,8month,2weeks and 6day

Four individuals invest in real estate together and i agreed to split the prophets equally, n invest $12,000, x invest 6,000, y invest $25,000, and z invest $7,000. if the profit of the first year were $120,000, y receives _ ? _ less than if the profit were divided in proportion to how much they invested.

Answers

Y receives $30000 less than if the profit were divided in proportion to how much they invested.  

What is Proportional Profit?

In a proportional tax system, everyone is compelled to pay the same amount of taxes as a percentage of their income.

According to the given information:

Profit will Divide into 4 equal parts.

The total Profit for the month is  = $120,000

The party will receive a sum of = $30,000

This shows that Y also receive the same amount

Y = $30,000 (Profit received)

Now

If the Profits were divided in proportion to the investments made .

The proportion on investment made by Y.

The total investment made = $12000+$6000+$25000+$7000

                                            = $50000

Out of this the Amount invested by Y = $25000

The Proportional Profit of Y.

=  (25000/ 50000) x 120000                      

= $60,000

So Y receives 60000 - 30000

                       = 30000

To know more about Proportional Profit visit:

https://brainly.com/question/12022244

#SPJ4

Most air travelers now use e-tickets. Electronic ticketing allows passengers to not worry about a paper ticket, and it costs the airline companies less to handle than paper ticketing. However, in recent times the airlines have received complaints from passengers regarding their e-tickets, particularly when connecting flights and a change of airlines were involved. To investigate the problem, an independent watchdog agency contacted a random sample of 20 airports and collected information on the number of complaints the airport had with e-tickets for the month of March. The information is reported below.
14 14 16 12 12 14 13 16 15 14
12 15 15 14 13 13 12 13 10 13
A) What assumption is necessary before conducting a test of hypothesis?
B) What is the decision rule?
Reject H0: ? ? 15 and accept H1: ? < 15 when the test statistic is
Less than or Greater than (pick one)
C) Compute the test statistic:
D) Reject or accept the null hypothesis?

Answers

The assumption that is necessary before conducting a test of hypothesis is that there is a significant amount of complaints for use of e-tickets.

How to illustrate the information?

The assumption is that there is a significant amount of complaints for use of e-tickets.

H0: there is a significant amount of complaints for use of e-tickets.

H1: Number of complaints for use of e-tickets is not significant.

H1: parameter > value

Notice the inequality points to the right

Decision Rule: Reject H0 if test statistic > critical value

Decision Rule: Reject H0 if p -value = 0.05

The hypothetical mean is 15.00 and The actual mean is 13.50

The difference between these two values is -1.50.

The sample size is 20

Mean 13.50

SD 1.50

The test statistic will be -4.459.

Lastly z it's important to reject the null hypothesis since the test statistic is greater than the critical value of 1.7291.

Learn more about hypothesis on:

https://brainly.com/question/25263462

#SPJ1

A free kick is given in a soccer game where the player taking the kick is 14 yards from the left post. the goalie is standing on the goal line at a point where he is 3 yards from the left post and 5 yards from the right post, to be sure that the angle that the kicker can kick and score is bisected. how far is the kicker from the right post, to the nearest yard?

Answers

IfIf a free kick is given in a soccer game where the player taking the kick is 14 yards from the left post. How far is the kicker from the right post, to the nearest yard is: A. 23 yards.

Distance of the kicker from the right post

Using sine theorem

Let Left triangle=3/sinx=14/sin∝

Let Right triangle=5/sinx=y/sin(180°-∝°)

Let Sin∝°=sin(180°-∝°)  sinx=sinx

Let y represent how far is the kicker

Hence:

3/5=14/y

y=5×14/3

y=70/3

y=23.3333

y=23 yards (Approximately)

Therefore If a free kick is given in a soccer game where the player taking the kick is 14 yards from the left post. How far is the kicker from the right post, to the nearest yard is: A. 23 yards.

Learn more about Distance of the kicker from the right post here:https://brainly.com/question/26416446

#SPJ1

how does a budget help you

Answers

Sets you a goal and amount you can spend if you spend alot of money, helps you sace and spare more money

Answer:

it helps you control your spending, track your expenses, and save more money.

Katy buys 4 DVDs every 2 weeks. How many DVDs will she buy in 14 weeks?

Answers

Answer:

28 DVDs

Step-by-step explanation:

Given information from the question, we can deduce:

2 weeks = 4 DVDs

1 week =

[tex] \frac{4}{2} \\ = 2[/tex]

2 DVDs on average.

Which means,

14 weeks = 2 × 14 = 28 DVDs

Therefore, Katy will buy 28 DVDs in 14 weeks.

.A savings account earns 15% interest annually. What is the balance after 8 years in the savings account when the initial deposit is 7500?

Answers

Answer:

given,

final interest = Prt

p = 7500

r = 15%

t= 8 yrs

Fi= 7500 x 0.15 x 8

= 1125 x 8

=9000

total savings = 9000 + 7500 = 16500

One number chosen randomly from the integers 1 to 20. Find the probability of getting a number that is odd and prime.

Answers

Answer:

35%

Step-by-step explanation:

All the prime numbers from 1 to 20 are:

2 3 5 7 11 13 17 19

7 / 20 = 35 / 100 = 35%

According to the Coase theorem, negative externalities can be internalized if Select one: a. the government takes action to solve the problem. b. property rights are assigned to the party who is being damaged. c. property rights are assigned to either party. d. property rights are assigned to the party who is doing the damage.

Answers

Answer:

B. Property right are assigned to the party who is being

can someone please help me(20 points will give brainliest!!!)

Answers

Answer:

g(2) = 16; g(-2) = 4; g(a) = 3a + 10; 3(a+2) = 3a + 16

Step-by-step explanation:

We want to substitute the value in the parentheses on the left-hand side for the value of x on the right-hand side

Thus, g(2) = 3(2) + 10 = 6 + 10 = 16

g(-2) = 3(-2) + 10 = -6 + 10 = 4

g(a) = 3(a) + 10 = 3a + 10

g(a + 2) = 3(a + 2) + 10 = 3a + 6 + 10 = 3a + 16

Find the surface area of the composite figure

Answers

Step-by-step explanation:

I answered this already yesterday.

the composite figure is actually the combination of 2 figures :

1. a 7cm × 6cm × 2cm box (purple)

2. a 8cm × 7cm × 6cm triangular shaped half-box (pink) with 10cm length of the rectangular "roof".

2 sides are completely blocking each other, so they are not part of the combined surface area.

let's start with the purple box. its contribution to the surface area is :

top and bottom 7×2 rectangles

front and back 6×2 rectangles

no left (blocked by the half-box)

right 6×7 rectangle

so, we get

2 × 7×2 = 2×14 = 28 cm²

2 × 6×2 = 2×12 = 24 cm²

6×7 = 42 cm²

in total that is : 94 cm²

the half-box contributes to the surface area :

top 10×7 rectangle

bottom 8×7 rectangle

front and back 8×6/2 triangles

no left (due to the triangular shape)

no right (blocked by the box)

so, we get

10×7 = 70 cm²

8×7 = 56 cm²

2 × 8×6/2 = 2×24 = 48 cm²

in total that is : 174 cm²

and so, the total surface area of the composite figure is

174 + 94 = 268 cm²

How to do this question. First to answer this question will be marked as brainlist.

Answers

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Every number with exponent zero is equal to 1

(7³×8)⁰ = 1

5⁰ = 1

then:

(3² + 5⁰) / (7³×8)⁰

= (3² + 1) / 1

= (9+1) / 1

= 10

3^2 = 9

3^2 = 95^0 =1

(7^3 x 8)^0 is 1

(anything to power of zero is one)

9 + 1 / 1 gives us the fraction 10/1

10/1 + 1/3 => make denominator the same, so I'll multiply 10/1 by 3

We get : 30/3 + 1/3 => 31/3

Thus answer is 31/3

Hope this helps!

What is the area of the given triangle?

24 square units
12 square units
48 square units
17.2 square units

Answers

Answer: 12 square units

Step-by-step explanation: first you must count hom many units there are between points A and B, which is 4, and then count the points between B and C, which is 6.

Now that we have the units we do 6 x 4 = 24, however, you may be asking why we do not do 24 then, well if you were to be doing 6 x 4, you would be getting the area of a rectangle, and half of a rectangle is a triangle, so we have to do 24/2 which equals 12.

Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
What is the distance between points F and G?

A number line ranges from minus 5 to 5 with increment of 1 unit. Left, Point F is plotted on the number line at minus 3. Right, point G is plotted on the number line at 1.50.

The distance between F and G is
.

Answers

A number line ranges from minus 5 to 5 with increment of 1 unit. Left, Point F is plotted on the number line at minus 3. Right, point G is plotted on the number line at 1.50, then the distance between F and G is 4.50.

Calculating the Distance between F and G:

It is given that, on a number line,

Point F is located at -3

Point G is at 1.50

Since, 1.5 > (-3) and each number is at a 1 unit difference form the adjacent number on the number line,

The difference between F and G = 1.50 - ( -3 )

This implies that the distance between F and G = 1.50 + 3

= 4.50 units

The numbers lying between the points F and G on the number line are: -2, -1, 0, and 1

Learn more about a number line here:

https://brainly.com/question/13189025

#SPJ1

Answer: 4 1/2

Step-by-step explanation:

Got it right

peaches are 1.79 a pound at the grocery store.if kim bought 3.5 pounds of peaches how much did she spend?

Answers

she spent 6.265 pounds, if you round it to the nearest hundredth, it would be 6.27 pounds

word problem for 2.35+-4.57

Answers

Answer:

=> -2.22

Step-by-step explanation:

=> 2.35 + ( -4.57)

=> 2.35 - 4.57

=> - 2.22

Find two power series solutions of the given differential equation about the ordinary point x = 0. y'' + xy = 0

Answers

Answer:

First we write y and its derivatives as power series:

y=∑n=0∞anxn⟹y′=∑n=1∞nanxn−1⟹y′′=∑n=2∞n(n−1)anxn−2

Next, plug into differential equation:

(x+2)y′′+xy′−y=0

(x+2)∑n=2∞n(n−1)anxn−2+x∑n=1∞nanxn−1−∑n=0∞anxn=0

x∑n=2∞n(n−1)anxn−2+2∑n=2∞n(n−1)anxn−2+x∑n=1∞nanxn−1−∑n=0∞anxn=0

Move constants inside of summations:

∑n=2∞x⋅n(n−1)anxn−2+∑n=2∞2⋅n(n−1)anxn−2+∑n=1∞x⋅nanxn−1−∑n=0∞anxn=0

∑n=2∞n(n−1)anxn−1+∑n=2∞2n(n−1)anxn−2+∑n=1∞nanxn−∑n=0∞anxn=0

Change limits so that the exponents for  x  are the same in each summation:

∑n=1∞(n+1)nan+1xn+∑n=0∞2(n+2)(n+1)an+2xn+∑n=1∞nanxn−∑n=0∞anxn=0

Pull out any terms from sums, so that each sum starts at same lower limit  (n=1)

∑n=1∞(n+1)nan+1xn+4a2+∑n=1∞2(n+2)(n+1)an+2xn+∑n=1∞nanxn−a0−∑n=1∞anxn=0

Combine all sums into a single sum:

4a2−a0+∑n=1∞(2(n+2)(n+1)an+2+(n+1)nan+1+(n−1)an)xn=0

Now we must set each coefficient, including constant term  =0 :

4a2−a0=0⟹4a2=a0

2(n+2)(n+1)an+2+(n+1)nan+1+(n−1)an=0

We would usually let  a0  and  a1  be arbitrary constants. Then all other constants can be expressed in terms of these two constants, giving us two linearly independent solutions. However, since  a0=4a2 , I’ll choose  a1  and  a2  as the two arbitrary constants. We can still express all other constants in terms of  a1  and/or  a2 .

an+2=−(n+1)nan+1+(n−1)an2(n+2)(n+1)

a3=−(2⋅1)a2+0a12(3⋅2)=−16a2=−13!a2

a4=−(3⋅2)a3+1a22(4⋅3)=0=04!a2

a5=−(4⋅3)a4+2a32(5⋅4)=15!a2

a6=−(5⋅4)a5+3a42(6⋅5)=−26!a2

We see a pattern emerging here:

an=(−1)(n+1)n−4n!a2

This can be proven by mathematical induction. In fact, this is true for all  n≥0 , except for  n=1 , since  a1  is an arbitrary constant independent of  a0  (and therefore independent of  a2 ).

Plugging back into original power series for  y , we get:

y=a0+a1x+a2x2+a3x3+a4x4+a5x5+⋯

y=4a2+a1x+a2x2−13!a2x3+04!a2x4+15!a2x5−⋯

y=a1x+a2(4+x2−13!x3+04!x4+15!x5−⋯)

Notice that the expression following constant  a2  is  =4+  a power series (starting at  n=2 ). However, if we had the appropriate  x -term, we would have a power series starting at  n=0 . Since the other independent solution is simply  y1=x,  then we can let  a1=c1−3c2,   a2=c2 , and we get:

y=(c1−3c2)x+c2(4+x2−13!x3+04!x4+15!x5−⋯)

y=c1x+c2(4−3x+x2−13!x3+04!x4+15!x5−⋯)

y=c1x+c2(−0−40!+0−31!x−2−42!x2+3−43!x3−4−44!x4+5−45!x5−⋯)

y=c1x+c2∑n=0∞(−1)n+1n−4n!xn

Learn more about constants here:

https://brainly.com/question/11443401

#SPJ4

Measures of central tendency are called such because __________. a. they all find a different "center" of a data set b. they all find approximately the same "center" of a data set c. they are all different ways to find the exact same "center" of a data set d. they all find a different type of "center" of a data set, which may or may not be the same value

Answers

Measures of central tendency are called such because they all find approximately the same "center" of a data set (option B).

What are measures of central tendency?

A measure of central tendency attempts to describe a data set by determining the central value of the data set. Measures of central tendency are mean, median and mode

Mean is the average of a set of numbers. It is determined by adding the numbers together and dividing it by the total number.

Median can be described as the number that occurs in the middle of a set of numbers that are arranged either in ascending or descending order.

Mode refers to a value that appears most frequently in a data set.

To learn more about median, please check: https://brainly.com/question/14746682

#SPJ1

The question is down below. Which option i correct?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

overall the answer is wrong i say it is the first one  

Answer:

The first one is theost plausible because root 16 is 4, 30 + 4 is 34, the actual answer is 25.38

does anyone know the answer to this?

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

for AB to be parallel to CD then the slopes of both segments must be equal

using the slope formula to find the slopes , then

A (x₁, y₁ ) and B (x₂, y₂ )

[tex]m_{AB}[/tex] = [tex]\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }[/tex]

C (x₃, y₃ ) and D (x₄, y₄ )

[tex]m_{CD}[/tex] = [tex]\frac{y_{4}-y_{3} }{x_{4}-x_{3} }[/tex]

then

[tex]m_{CD}[/tex] = [tex]m_{AB}[/tex]

[tex]\frac{y_{4}-y_{3} }{x_{4}-x_{3} }[/tex] = [tex]\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }[/tex] → C

When conducting a hypothesis test for a given sample size, if the probability of a type i error decreases, then the __________.

Answers

Based on the type I error, if a hypothesis test leads to the probability of a type I error decreasing, then the a. probability of incorrectly accepting the null hypothesis decreases.

What is a type I error?

A type I error refers to when we are are engaged in a hypothesis test and end up rejecting the Null hypothesis even though it is true.

If we are in hypothesis tests and the probability of a type 1 error decreases, then it means that the probability of us correctly rejecting the null hypothesis when it is false increases.

It also means that the probability of us correctly accepting the null hypothesis when it is true increases as well.

This can further be said as the probability of us accepting the null hypothsis when it is false, decreases. There are therefore less chances of us incorrectly accepting the null hypothesis.

Options for this question include:

a. probability of incorrectly accepting the null hypothesis decreasesb. probability of Type II error decreasesc. probability of incorrectly accepting the null hypothesis increasesd. probability of incorrectly rejecting the null hypothesis increases

Find out more on type 1 errors at https://brainly.com/question/14806482

#SPJ1


Evaluate 3(x-4) + 2x - x² for x = 3.
A. -6
B. 6
C. 2
D. -2

Answers

Answer:

A) -6

Step-by-step explanation:

its just by substituting 3 in place of x

3(3-4)+2(3)-(3)²

3(-1)+6-9

-3+(-3)= -6

pls gimme brailiest if it helped :)

Answer:

A. -6

Step-by-step explanation:

3(x-4) + 2x - x²

Evaluate

Let x =3

Substitute into the expression

3( 3-4) +2(3) - 3^2

Parentheses first

3( -1) +2(3) - 3^2

Exponents next

3( -1) +2(3) - 9

Multiply

-3 +6 -9

Add and subtract

-6

Which of the following represents the series in summation notation?
−2 + 4 − 8 + 16 − 32 + 64 − 128.

Answers

Answer:

ummation of n=1 to n=7 (-2)^n

Step-by-step explanation:

summation of n=1 to n=7 (-2)^n

Other Questions
A gallon of Moo Milk costs 5.12$What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? Let f= {(-5,-4),(6,-5),(2, -3)}.Find f(-5). The potential you have to change the attitudes, beliefs, and behaviors of others is? The nutrient losses that occur as a result of food irradiation are _____ those lost in the canning process or during refrigerated storage. What is ZT?a. 7b. 14c. 28d. 29 Failing to __________ appropriately will result in too many employees doing the same work and prevent the new firm from realizing the cost synergies it anticipated According to kai nielsen, individuals depend on _____ criteria to discern right from wrong. PLEASE HELP ALOT OF POINTS Directions: Find the missing angle in each of the following problems.1. QR = 36 ; PR = 45 ; PQ = 21, Sin __?___ = 21 / 452. QR = 16 ; PR = 2 ; PQ = 8, tan __?__ = 8 / 163. QR = 15 ; PR = 28 ; PQ = 15, Cos __?__ = 15 / 284. QR = 47 ; PR = 64 ; PQ = 38, tan __?__ = 38 / 475. QR = 4 ; PR = 17 ; PQ = 12, Sin __?___ = 12 / 176. QR = 36 ; PR = 59 ; PQ = 20, Cos __?___ = 36 / 597. QR = 82 ; PR = 63 ; PQ = 29, tan __?__ = 29 / 828. QR = 10 ; PR = 28 ; PQ = 8, Sin __?___ = 8 / 289. QR = 51 ; PR = 42 ; PQ = 9, tan __?__ = 9 / 5110. QR = 16 ; PR = 20 ; PQ = 17, Cos __?___ = 16 / 2011. QR = 12 ; PR = 84 ; PQ = 60, Sin __?_ = 60 / 8412. QR = 19 ; PR = 32 ; PQ = 45, Cos __? = 19 / 3213. QR = 76 ; PR = 27 ; PQ = 64, tan __ ?_ = 64 / 7614. QR = 26 ; PR = 48 ; PQ = 37, Cos __?_ = 37 / 4815. QR = 19 ; PR = 66 ; PQ = 23, Cos __?__= 23 / 66 Which of these might symbolize danger or fear in a story?. a broken mirrora statue of a war heroa boat in calm watersa vase of flowers A student performs an experiment and must measure the lengths of four different objects: a textbook, a pencil, a cup, and a piece of bread. which would be the most appropriate unit of measurement for her to use? kilometer meter centimeter micrometer Simplify each exponential expression using the properties of exponents and match it to the correct answer. If the freezing point depression for a solution is 2.5c and kf = 4.5c/m, what is the molality of the solution? Nonfiction writing includesnovelsFablesEssays Solve for n:(n+4)/10 = (n-8)/2 The collective bargaining system was established by passage of which federal act? If you want to connect your home network to the internet, you will need a ________ in addition to a modem. How do you think the Panama Canal would change or affect US foreign policy or involvement in the region (the Caribbean and Central and South America)? The average price of a movie ticket in the city of new york is $8. this is an example of:________ help math pls lots of points!!!!!