Answer: A. V: x = –4; H: y = 4
Step-by-step explanation:
I was wondering what C and how to solve for it because i dont really understand the problem
The measure of angle C is 35°.
Given that, ΔABC≅ΔDEF, ∠A=70°, ∠E=3x and ∠F=x+10.
What are congruent triangles?Congruent triangles are triangles that have the same size and shape. This means that the corresponding sides are equal and the corresponding angles are equal.
In ΔABC and ΔDEF, corresponding angles are equal.
That is, ∠A=∠D=70°, ∠B=∠E=3x and ∠C=∠F=x+10
Now, ∠A+∠B+∠C=180° (∵angle sum property)
⇒70°+3x+x+10=180°
⇒4x=100°
⇒x=25°
Thus, ∠C=x+10=35°.
Therefore, the measure of angle C is 35°.
To learn more about the congruent angles visit:
https://brainly.com/question/12413243.
#SPJ1
Which of the following graphs represents the inequality? 4 ⪰ b
The solution to the inequality 4 ≥ b is represented in the graph
What is an equation?An equation is an expression that shows the relationship between two numbers and variables.
An independent variable is a variable that does not depend on any other variable for its value whereas a dependent variable is a variable that depend on any other variable for its value.
Inequality shows the non equal comparison between two or more numbers and variables.
Given the inequality:
4 ≥ b
Rearranging gives:
b ≤ 4
The solution to the inequality 4 ≥ b is represented in the graph
Find out more on equation at: https://brainly.com/question/2972832
#SPJ1
Could someone explain how to get the correct answer when trying to find the f(X) and g(X) on a graph like this? Thanks!
Answer:
f(3) = g (3)
Step-by-step explanation:
graphically, we notice that the graphs of f and g intersect
at the point of coordinates (3 , 0)
Then
f(3) = 6 = g(3)
Then
f(3) = g (3)
F is a function that maps 6-bit binary strings to 4-bit binary strings. for x∈{0,1}6, f(x) is the string x with the last two bits removed. which property best describes the function f?
The property best describes the Function f IP 4- to- 1 Correspondance.
f is Nat Bijective since Not one-one.
x1= 010101 = 010111
then 2 and 7 2 maps to 0101
So f is mat one-one.
fip Mat 2 - to- 1 correspondance
Since
2 , = 0101 vo , 212 = 0101 01 , 23 = 010 / 1 1
One point 0101
go,
f is Not 2 - to- 1 correspondance.
7 12) is the storing a with the last two
bits mold so we have only $ possibility
of 4 strings going to a single storing.
f can not be 16 - to - 1 correspondance.
Learn more about binary strings here: https://brainly.com/question/17562822
#SPJ1
what part of an hour passes between 11:24 am and 415 am
Using proportions, it is found that 1685% of an hour passes between 11:24 am and 415 am.
What is a proportion?A proportion is a fraction of a total amount, and the measures are related using a rule of three. Due to this, relations between variables, either direct or inverse proportional, can be built to find the desired measures in the problem.
One hour is composed by 60 minutes. Between 11:24 am and 4:15 am, there are 16 hours and 51 minutes, hence the number of minutes is given by:
M = 16 x 60 + 51 = 1011 minutes.
As a percentage of one hour = 60 minutes, we have that this measure is:
1011/60 x 100% = 1685%.
Hence 1685% of an hour passes between 11:24 am and 415 am.
More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153
#SPJ1
Quick algebra 1 question for 50 points!
Only answer if you know the answer, Tysm!
Answer:
A) f(x) = x^2 +8(x+2)
Step-by-step explanation:
We will start by putting y=0
0 = x^2+8(x+2) -Apply distributive property
0 = x^2+8x+16
0=(x+4)(x+4)
0=x+4, 0=x+4
x=-4
There is only one zero, and that is x=-4
Brainiest would be appreciated.
First one
Because
If we solve for x
x²+8(x+2)=0x²+8x+16=0x²+4x+4x+16=0(x+4)(x+4)=0x=-4Option A
PLEASE HELP IM DTUCK
Answer:
Future Amount ≈ 32
Step-by-step explanation:
substitute x = 8 into the given formula , that is
future amount = 16[tex](1.09)^{8}[/tex] = 16 × 1.99256.. ≈ 32 ( nearest whole number )
In the diagram below, if < A = 97 °, < B = 46 °, < D = 97 ° and < F = 37 °, we can say that
The two triangles are similar by AA
There is not enough information to tell
The two triangles are not similar
Answer:
(a) The two triangles are similar by AA
Step-by-step explanation:
Similar triangles have congruent corresponding angles and proportional corresponding side lengths.
Third angleThe third angle in triangle ABC is found using the fact that the sum of angles is 180°.
∠C = 180° -∠A -∠B
∠C = 180° -97° -46° = 37°
Two of the angles, A and C, match the measures of two of the angles in triangle DEF. The matches are ...
∠A = ∠D = 97°
∠C = ∠F = 37°
The two triangles are similar by AA.
__
Additional comment
The similarity statement can be ΔABC ~ ΔDEF.
Let f(x) = xe−x if x ≥ 0 and f(x) = 0 if x < 0
Is f a probability density function?
Yes. [tex]f(x)[/tex] is a PDF if
• [tex]f(x) \ge 0[/tex] for all [tex]x[/tex] in the support; this is true, since [tex]e^{-x}>0[/tex] for all [tex]x[/tex], and multiplying a positive number [tex]x[/tex] doesn't change this fact;
• the integral of [tex]f(x)[/tex] over its support is 1; this is also true, since
[tex]\displaystyle \int_{-\infty}^\infty f(x) \, dx = \int_0^\infty xe^{-x} \, dx = 1[/tex]
which can be computed by parts.
Convert 2 ounces into grams. Round your answer to the nearest whole number
Answer: 57
I'm pretty sure that's what it is
Step-by-step explanation:
Amanda is building a soft triangular kennel for her dog. she has four wooden planks of lengths 2 feet, 3 feet, 5 feet, and 6 feet. determine which planks amanda should use to build the triangular-shaped kennel. enter the lengths from least to greatest. a triangular kennel made of carpet-covered planks
Amanda would use 3 planks of lengths 3 feet, 5 feet, and 6 feet.
What is a triangle?A triangle is a three-edged polygon with three vertices. It is a fundamental shape in geometry. Triangle ABC denotes a triangle with vertices A, B, and C. In Euclidean geometry, any three non-collinear points define a unique triangle and, by extension, a unique plane.To determine which planks Amanda should use to build the triangular-shaped kennel:
To build a kennel for dog, we would try to make it the largest possible with what we have.So, we would go with the 3 longest planks: 3ft, 5ft, and 6ft.By looking at the length, we see that we could make something very close to a right triangle since we could use the 6ft as a hypotenuse, and have the two other sides as 3ft and 5 ft (6² is almost 3²+5², which equals 34).That means our corner angle would be slightly over 90 degrees.Therefore, Amanda would use 3 planks of lengths 3 feet, 5 feet, and 6 feet.
Know more about a triangle here:
https://brainly.com/question/17335144
#SPJ4
Given g of x equals cube root of the quantity x minus 3, on what interval is the function positive? (–[infinity], –3) (–[infinity], 3) (–3, [infinity]) (3, [infinity])
the interval in which g(x) is positive is [3, ∞].
On what interval is the function positive?Here we have the function:
g(x) = ∛(x - 3)
The interval in which the function is positive is defined by:
g(x) > 0.
Then we have:
∛(x - 3) > 0.
We need to solve that inequality for x.
∛(x - 3) > 0
The cube root respects the sign of the argument, then:
x - 3 > 0
x > 3
Then the interval in which g(x) is positive is [3, ∞].
If you want to learn more about intervals:
https://brainly.com/question/1503051
#SPJ1
Lexi needs to hire a carpenter to redo her bathroom. Charlie and Sons charges $1000 for the design fee and $75 per
hour for labor. Home Dreams charges $800 for the design fee plus $80 per hour for the labor.
Find the cost of each service assuming the job will take 100 hours.
Which contractor is more expensive? How do you know?
What is the equation of a line in slope-intercept form, of the line that passes through (0, 12) and has a slope of -5?
Answer:
y=-5x-12/5
Step-by-step explanation:
First you need to find y intercept
y=mx+b
plug in the points (0,12)
12=mx+0
now plug in -5
12=-5x+0
subtract 0 from both side
12=-5x
divide -5 from both side.
x=12/-5
A long distance runner started on a course running at an average speed of 6mph. half an hour later, a second runner began the same course at an average speed of 7mph. how long after the second runner started will the second runner overtake the first runner?
9 hours long after the second runner started will the second runner overtake the first runner.
What does it mean to do speed?
Speed is the time rate at which an object is moving along a path, while velocity is the rate and direction of an object's movement. Put another way, speed is a scalar value, while velocity is a vector.Runner I = 6 mph
Runner II = 7 mph
Difference in time= 90 minutes
Train A will have covered 9 miles before Runner II starts
catch up distance= 9 miles
catch up speed = 7-6 mph
catch up speed = 1 mph
Catchup time = catchup distance/catch up speed
catch up time= 9/1
catch up time= 9 hours
Learn more about speed
brainly.com/question/14964958
#SPJ4
Write and solve an equation based on the following question.
8 is the product of 4 and what number?
A 4 = 8x 2
B. 8 = 4x: 4
C 8=4x 2
D. 4 = 8x 1/2
Answer:
D
Step-by-step explanation:
hihihihihuiuiijihihihihihihih
4m^2-5m when m= -4 solve
Answer:
84
Step-by-step explanation:
4 (-4)^2 - 5(-4)
4 × 16 - 5 × -4
64 + 20
84
please help with this i genuinely have no clue how to figure it out
Answer: c = 520
Step-by-step explanation:
f(2) = 578 means that when x = 2, the value is equal to 578. We will plug these knowns in and then solve for c.
Given:
f(x) = 4x³ + 7x² - x + c
Substitute:
578 = 4(2)³ + 7(2)² - (2) + c
Distribute:
578 = 4 * 2³ + 7 * 2² - 2 + c
Raise to the power of 3 and 2:
578 = 4 * 8 + 7 * 4 - 2 + c
Multiply:
578 = 32 + 28 - 2 + c
Add:
578 = 60 - 2 + c
Subtract:
578 = 58 + c
Subtract 58 from both sides:
520 = c
Reflexive property:
c = 520
[tex] \huge\mathbb{ \underline{SOLUTION :}}[/tex]
Given:
[tex]\longrightarrow\bold{f(x) = 4x^3 + 7x2 −x + c}[/tex]
[tex]\longrightarrow\sf{578= 32+28 −2+ c}[/tex]
[tex]\longrightarrow\sf{578 =58+ c}[/tex]
[tex]\longrightarrow\sf{c = 578-58}[/tex]
[tex]\huge \mathbb{ \underline{ANSWER:}}[/tex]
[tex]\longrightarrow\sf{c= 520}[/tex]
I need help to complete this question
The complete fractional question given in the above picture is 55/3 = 1 + 52/3 = 2 + 49/3 = 5 + 40/3 = 8 + 31/3 = 10 + 25/3
FractionLet
Each empty box = x55/3 = 1 + x/3
55/3 = (3+x) / 3
55/3 × 3 = 3 + x
55 = 3 + x
55 - 3 = x
52 = x
55/3 = 2 + x/3
55/3 =(6+x) / 3
55/3 × 3 = 6+x
55 = 6 + x
55 - 6 = x
49 = x
55/3 = x + 40/3
55/3 = (3x+40) / 3
55/3 × 3 = 3x + 40
55 = 3x + 40
55 - 40 = 3x
15 = 3x
x = 15/3
x = 5
55/3 = x + 31/3
55/3 = (3x+31) / 3
55/3 × 3 = 3x + 31
55 = 3x + 31
55 - 31 = 3x
24 = 3x
x = 24/3
x = 8
55/3 = 10 + x/3
55/3 = (30+x) / 3
55/3 × 3 = 30 + x
55 = 30 + x
55 - 30 = x
25 = x
Learn more about fraction:
https://brainly.com/question/11562149
#SPJ1
Joey paints old furniture and sells the pieces at craft fairs. the function f(t) approximates how many pieces of furniture he paints per hour. the function w(h) represents how many hours per week joey spends painting the pieces of furniture. what are the units of measurement for the composite function f(w(h))?
the units of measurement for the composite function f(w(h)) are - furniture/weeks
What are composite functions?function composition is an operation. that takes two functions f and g, and produces a function h = g . f such that h(x) = g. In this operation, the function g is applied to the result of applying the function f to x.
Let as consider the work f(t) approximates how numerous pieces of furniture he paints per hour. It implies unit of this work is furniture/hours. The work w(h) speaks to how numerous hours per week Joey spends portray the pieces of furniture. It implies unit of this work is hours/weeks. We have to be discover the units of estimation for the composite work f(w(h)). It the work f(w(h)), to begin with we ought to apply the work w(h) after that f(t).
[tex]f(w(h)) = \frac{furniture}{hours} (\frac{hours}{week} )\\f(w(h)) = \frac{furniture}{week}[/tex]
The units of measurement for the composite function f(w(h)) is furniture/weeks.
To learn more about composite function from the given link
https://brainly.com/question/13667340
#SPJ4
The area of a square is 400 square units. If the length of each side of the
square increased by one unit, would its area be a rational number? Explain.
yes it will be a rational number.
square having area 400 sq units will have a length of 20 on each side by increasing the length of each side by 1 we get 21 then the area will be
21 ^ 2=441
Then we will have a rational number.
Write the function in terms of unit step functions. find the laplace transform of the given function. f(t) = t, 0 ≤ t < 5 0, t ≥ 5
The Laplace transform of the given function is [tex]f(s)=\frac{1-e^{-5s}(1-5s) }{s^{2} }[/tex]
Given,
[tex]f(t)=\left \{ {{t, 0\leq t < 5} \atop {0,t\geq 5}} \right.[/tex]
Write the function in unit step function.
[tex]f(t)=t(u_{0}(t)-u_{5} (t))[/tex]
= [tex]t(1-u_{5}(t))[/tex] ∵[tex]u_{0} (t)=1[/tex]
= [tex]t-tu_{5} (t)[/tex]
[tex]f(t)=t-tu_{5} (t)[/tex]
In order to make it easier to take the Laplace transform of the function, we can follow the steps:
[tex]f(t)=t-tu_{5} (t)[/tex]
= [tex]t-(t-5+5)u_{5} (t)[/tex]
= [tex]t-(t-5)u_{5} (t)+5u_{5} (t)[/tex]
[tex]f(t)=t-(t-5)u_{5} (t)+5u_{5} (t)[/tex]
We need to find the Laplace transform of f(t).
Apply Laplace transform on both sides,
£[tex][f(t)=[/tex]£[tex](t)-[/tex]£[tex](t-5)u_{5} (t))+5[/tex]£[tex](u_{5} (t))[/tex]
= [tex]\frac{1}{s^{2} } -e^{-s}[/tex]£[tex](t)+5(\frac{e^{-5s} }{s} )[/tex]
= [tex]\frac{1}{s^{2} } -e^{-5s} (\frac{1}{s^{2} } )+\frac{5se^{-5s} }{s^{2} }[/tex]
= [tex]\frac{1-e^{-5s}+5se^{-5s} }{s^{2} }[/tex]
= [tex]\frac{1-e^{-5s}(1-5s) }{s^{2} }[/tex]
[tex]f(s) =\frac{1-e^{-5s}(1-5s) }{s^{2} }[/tex]
Learn more about Laplace transform here: https://brainly.com/question/17190535
#SPJ4
5107465
State the value of digit in figures ?
Place value of 5 in 5107465 is equal to 5,000,000.
According to the statement
we have given that the a value and we have find the place value of a digit 5 in this numbers.
So, For this purpose,
The given digit is 5107465
And we have find the value of digit 5 in it so,
we know that,
A Place value is the position or place of a digit in a given number .
As we can see that, in given number 5107465:-
5 is at one million place = 5 * 1,000,000 = 5,000,000
1 is at hundred thousand place = 1 * 100000 = 100000
0 is at ten thousand place = 0 * 10000 = 0
7 is at thousand place = 7 * 1000 = 7000
4 is at hundred place = 4 * 100 = 400
6 is at tens place = 6 * 10 = 60
5 is at unit place = 5 * 1 = 5
Therefore,
Place value of 5 in 5107465 is equal to 5,000,000.
Learn more about place value here
https://brainly.com/question/569339
#SPJ1
Quadrilateral ABCD has vertices at A(0,0), B(0,3), C(5,3), and D(5,0). Find the vertices of the quadrilateral after a dilation with scale factor 2.5.
PLS ANSWER ASAP
The vertices of the quadrilateral after a dilation with scale factor 2.5 are A' = (0, 0), B' = (0,7.5), C' = (12.5, 7.5) and D' = (12.5, 0)
How to determine the vertices of the quadrilateral after a dilation with scale factor 2.5?The coordinates of the quadrilateral ABCD are given as:
A(0,0), B(0,3), C(5,3), and D(5,0)
When dilated by a scale factor of 2.5, we have the following equation
A' = A * 2.5
So, we have:
A' = (0,0) * 2.5
A' = (0, 0)
B' = (0,3) * 2.5
B' = (0, 7.5)
C' = (5,3) * 2.5
C' = (12.5, 7.5)
D' = (5,0) * 2.5
D' = (12.5, 0)
Hence, the vertices of the quadrilateral after a dilation with scale factor 2.5 are A' = (0, 0), B' = (0,7.5), C' = (12.5, 7.5) and D' = (12.5, 0)
Read more about dilation at:
https://brainly.com/question/3457976
#SPJ1
If six cans of soda cost nine dollars, how much would it cost for 8 cans.
Answer:
Solution:
here,
6 cans cost = 9 dollars
1 can costs = 9÷6 dollars
= 1.5 dollars
Now,
8 cans cost = 8×1.5 dollars
= 12 dollars
Divide $4800 between Kofi and Kweku so that Kofi gets three times what Kweku gets
Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
let x be the amount Kweku gets then Kofi gets 3x , so
x + 3x = 4800
4x = 4800 ( divide both sides by 4 )
x = 1200
that is
Kweku gets $1200
Kofi gets 3 × $1200 = $3600
Help is needed!!!!! im bad at math :,)
Answer:
Step-by-step explanation:
A= π(5)²
= 3.14(5)²
= 3.14(25)
= 78.5 ans
what are the minimum and maximum temperatures in the house ?
Answer:
I mean, I think it varies by house and by location but a general range would be:
Min: 64 *F
Max: 74 *F
Complete the inequality statement.
13.01 ___ 13.1
1. =
2. >
3.
13.1 = 13.10
---> 13.1 > 13.01
---> 13.01 < 13.1
The correct answer is <
Our of the four runners: Alex, Ben, Curtis, and Dan, the oldest came in second place. Alex ran the distance faster than Curtis, and Dan ran faster than Ben and Curtis. It is also known, that Ben is older than Alex, and Curtis is older than Dan. In what order did the four runners finish?
Considering the situation described, the classification of the runners is given as follows:
Dan - Ben - Alex - Curtis.
What is the classification of the runners?The oldest came in second place. Ben is older than Alex, and Curtis is older than Dan, hence either Ben or Curtis finished second.
Alex ran the distance faster than Curtis, and Dan ran faster than Ben and Curtis, hence considering the above observation Ben finished second and the classification is:
Dan - Ben - Alex - Curtis.
A similar problem, in which a situation is interpreted, is given at brainly.com/question/5660603
#SPJ1